1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINI KUTLUYORUZ.

01 Mayıs 2021

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINI KUTLUYORUZ.

1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından Türkiye’de ve tüm dünyada dayanışma ve haksızlıklara karşı birlikte mücadelenin günü olarak kutlanmaktadır. 
Dünya'da ilk olarak taş ve inşaat işçilerinin 8 saatlik iş günü talebiyle 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde başlattıkları yürüyüş, işçilerin ABD İşçi Sendikaları önderliğinde 1 Mayıs 1886 tarihinde 8 saatlik iş bırakma eylemiyle devam etmiş, Chicago’da yaklaşık yarım milyon işçinin katılımıyla gösteriler düzenlenmiştir. 
 
Türkiye'de resmi olarak 1923 yılında yapılan İzmir İktisat Kongresi neticesinde 1 Mayıs’ın Türkiye İşçileri Bayramı olması benimsenmiştir. 1 Mayıs kutlamaları, Türkiye’de zaman zaman kısıtlamalara maruz kalmakla beraber özellikle İstanbul Taksim’de 34 yurttaşımızın ölümüne sebep olan müdahalelerin ve olayların yaşandığı 1977 yılı olmak üzere bazı yıllarda hafızalarda kötü bir dönem olarak kazınmış ve bir çok yurttaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan olaylara ve müdahalelere sahne olmuştur. 1 Mayıs’ın 2008 yılında ‘’Emek ve Dayanışma Günü’’ olarak Türkiye’de kutlanması kabul edilmiş, 22 Nisan 2009 yılında ise TBMM’de kabul edilerek yasalaşan kanunla 1 Mayıs resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Başta 1 Mayıs 1977 yılında kaybettiğimiz yurttaşlarımız olmak üzere kaybettiğimiz tüm yurttaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. 

Geçtiğimiz yıl başlarında Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan covid salgınında ise tüm dünyada milyonlarca işçi kötü şartlarda çalıştırılmaya zorlanmalarının neticesinde hastalığa yakalanarak vefat etmiş, yine binlerce işçi inşaatlarda, fabrikalarda çalışma şartlarının ağırlığı nedeniyle vefat etmişlerdir. Çocuk işçilerin sayısının gün geçtikçe artıyor olması da bizleri refah bir gelecek ve güçlü bir toplum olma yolunda büyük endişelere sevk etmektedir. 
 
İşçi ve emekçiyi yekvücut olarak birleştirerek, kapitalizme ve sömürüye karşı mücadelede nişane olacak bir işçi bayramı  günü arzusu tarihsel bir sürece sahiptir. Tarihsel kazanımların gün geçtikçe daha fazla kaybediliyor olması karşısında başta çocuk işçilerinin olmasının engellenmesi olmak üzere, iş ve çalışma şartlarının insan varlığına ve onuruna uygun olacak şekilde yasalarla güvence altına alınması gerekmekte olup bu doğrultuda yöneticilerin tarihsel sorumlulukları ve görevlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Yaşanan pandemi süreci ve toplumun Anayasal hakları olan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarının Anayasa’ya ve AİHS’e aykırı olarak hukuksuz bir şekilde sınırlandırılması nedeniyle bu yıl işçi ve emekçiler birlik, mücadele ve dayanışma için tüm dünyada ve ülkemizde meydanları dolduramayacak olsalar da bilinmelidir ki sömürüsüz ve adil bir yaşam ve çalışma şartları İçin 1886 yılında başlatılan mücadele, dayanışmayla büyütülecek olup Van Barosu, geçmişten günümüze olduğu gibi işçi ve emekçilerin haklarının korunmasını İçin hukuk mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. 

Emeğin, emekçinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan;

1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyoruz. 

Bijî Yekê Gulanê, Yaşasın 1 Mayıs !


ONLINE KİŞİ : ( 0 ) --|[ Bugünki Ziyaret Tekil : 231 - Çoğul : 477 ]| - |[ Toplam Tekil Ziyaret : 694259 - Toplam Çoğul Ziyaret : 2833529 ]|-