BASINA VE KAMUOYUNA

20 Kasım 2020

BASINA KAMUOYUNA
 
​Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında sabahın erken saatlerinde aralarında 32 meslektaşımızın da bulunduğu STK temsilcileri hakkında eş zamanlı olarak ev aramaları yapılarak, haklarında yakalama ve gözaltı kararı verilmiştir. Gözaltına alınan 22 meslektaşımız ifadelerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakılmış, 2 meslektaşımız ise halen gözaltındadır. Soruşturma içeriğinin gizli olması nedeniyle arama- el koyma kararlarından ve şimdiye kadar alınan ifadelerden, seçim döneminde seçim güvenliği için Diyarbakır barosu  tarafından kurulan seçim güvenliği merkezleri tarafından yapılan görevlendirmeler kapsamında görev alan meslektaşlara  ait listenin daha önce arama yapılan bir dernekte bulunmuş olmasından dolayı bir soruşturmanın yürütüldüğü öğrenilmiştir.

Ulusal ve uluslararası mevzuatta temel bir insan hakkı olarak tanınan seçme ve seçilme hakkının şeffaf ve serbest irade ile yapılmasını sağlamak, seçmen iradesinin  sakatlanmasını ve baskı altına alınmasını önlemek ve meşruiyet tartışmalarına zemin bırakmamak amacıyla barolar tarafından kurulan ve tamamen bağımsız olan seçim güvenliği merkezlerinde görev alan meslektaşların isim listesinin bir dernekte bulunmasından kaynaklı yapılan soruşturma kapsamında, özellikle yargı reformu tartışmalarının yürütüldüğü bir süreçte 100’e yakın STK temsilcileri ile birlikte meslektaşlarımız hakkında gözaltı ve yakalama kararlarının alınması hukuk güvenliğinin ihlali olarak değerlendirilecektir.

​Yürütülen soruşturmanın gizliliği de gözetilerek gerekçesini ilerde tartışma ve eleştirme hakkımızı baki tutarak özellikle meslektaşlarımızın mesailerinin bir çoğunu adliye de geçirmeleri, yürütülen soruşturmanın gizli olduğu (–Hangi delillerin olduğu veya hangi delillerin karartılma durumu olduğu hiçbir şüpheli tarafından bilinmez iken-) Tüm dünyada Covid -19 salgının yaygınlaştığı ve davet usulü ile de soruşturmanın yürütebileceği bilinmekte iken ev aramalarının yapılması sivil toplum faaliyetlerinin engellenmesi ve hukuki güvencenin ihlali olarak görülmektedir. 

​Tüm vatandaşların yasalarımızdan kaynaklı hak ve ödevlerini huzur ve barış içerisinde sürdürmesinin yegane yolu hukuk güvenliğinin sağlanması ile mümkündür. Bu nedenle yürütülen soruşturma nedeniyle halen gözaltında bulunan meslektaşlarımızın ve STK temsilcilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. 20.10.2020

Adıyaman Barosu 
Ağrı Barosu 
Batman Barosu 
Bingöl Barosu 
Bitlis Barosu 
Dersim Barosu
Diyarbakır Barosu
Hakkari Barosu
Mardin Barosu 
Muş Barosu 
Siirt Barosu 
Şanlıurfa Barosu 
Şırnak Barosu 
Van Barosu


ONLINE KİŞİ : ( 0 ) --|[ Bugünki Ziyaret Tekil : 775 - Çoğul : 2531 ]| - |[ Toplam Tekil Ziyaret : 614449 - Toplam Çoğul Ziyaret : 2545538 ]|-