72 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA; “VAN BAROSUNUN YANINDAYIZ”

20 Şubat 2019

                               BASINA VE KAMUOYUNA

 

               Gözaltında bulundukları sırada işkence ve fena muameleye uğradıkları ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya konan çocuklar dolayısıyla Van Barosu tarafından ilgililer hakkında 16.02.2019 tarihinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurusu öncesinde gözaltında bulunan çocukların işkence ve kötü muameleye uğradıkları duyumu alınması üzerine Van Baro Başkanı ve Yönetimi, İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanları ve üyeleriyle birlikte Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gitmiştir. İşkence ve kötü muameleye tabi tutulduklarını söyleyen çocuklarla görüşülmüş, yapılan gözlemlerde çocukların vahim nitelikte yaralandıkları, işkence ve kötü muameleye tabi tutuldukları görülmüş, doktor raporlarına da yansıyan bu hususlar aynı zamanda tutanağa da bağlanmıştır. 

               İş bu gözaltında işkence ve fena muamele iddialarının kamuoyu ile paylaşılması sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 19.02.2019 tarihinde konuyla ilgili basın açıklaması yapılmış ve Van Barosu ile ilgili avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmiştir. 1136 sayılı Avukatlık kanunun 76. Maddesi Barolara “İnsan haklarını savunmak ve korumak” görevini vermiştir. Van Barosu tam olarak da Avukatlık Kanunu’nun kendilerine görev olarak yüklediği insan haklarını savunmak ve korumak adına hareket etmiştir. Gözaltındaki çocuklarla görüşülmüş, çocukların beyanları tutanağa bağlanmış, çocukların savcılık ifadelerinde de bu hususları belirtmeleri ve doktor raporlarının da bunu teyit etmesi üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Dolayısıyla gözaltında işkence ve fena muamele nedeniyle sorumlu emniyet personelleri hakkında derhal soruşturma açılması ve bu konuda açıklama yapılması gerekirken iş bu işkence ve fena muamelenin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynayan Baro ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasının kabul edilir bir tarafı bulunmamaktadır. 

                Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin İşkence yasağı başlıklı 3. Maddesinde belirtildiği üzere “ Hiç kimse işkenceye veya insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele veya cezaya tabi tutulamaz.” Bunun yanı sıra, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 5. Maddesinde belirtilen  “ Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez. ” hükmü ve yine Anayasanın 17. Maddesinde belirtildiği üzere “ Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz ” hükmü birlikte değerlendirildiğinde çok net bir ifadeyle belirtiriz ki işkence ve fena muamele insanlık onuruna aykırıdır ve kabul edilemez. Haklarındaki suçlama ne olursa olsun hiç kimseye gözaltında iken işkence yapılamaz ve fena muamelede bulunulamaz. Bulunan görevliler hakkında derhal gereği yerine getirilmelidir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasındaki suç türüne ve suça sürüklenen çocuklara yönelik toplanan delillere yapılan vurgu, göz altında yapılan işkence ve fena muameleyi meşru kılmadığı gibi haklı da göstermez.

 

                5395 sayılı Çocuk koruma Kanunu’nun, Çocuğun gözaltında tutulması başlıklı 16. Maddesinde belirtildiği üzere  “ Gözaltına alınan çocuklar, kolluğun çocuk biriminde tutulur. Kolluğun çocuk biriminin bulunmadığı yerlerde çocuklar, gözaltına alınan yetişkinlerden ayrı bir yerde tutulur. ”hükmü gereği gözaltı sonrası Çocuk Karakolu’na götürülmesi gereken çocukların İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü, kamuoyuna yansıyan fotoğraflar, ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya çıktığı üzere darp ve cebire maruz kaldıkları bir vakıa iken, sorumlu emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılması yerine Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği görevi yerine getirerek gözaltında işkence ve fena muameleyi ortaya çıkaran Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunulmasının bir izahı bulunmamaktadır.

               Konuyla ilgili olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve bu süreçte Van Barosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

Adana Barosu      Adıyaman Barosu       Afyonkarahisar Barosu

Ağrı Barosu           Aksaray Barosu         Amasya Barosu

Ankara Barosu      Antalya Barosu          Artvin Barosu

Aydın Barosu         Balıkesir Barosu        Bartın Barosu

Batman Barosu     Bilecik Barosu            Bingöl Barosu

Bitlis Barosu          Bolu Barosu                Burdur Barosu

Bursa Barosu         Çanakkale Barosu     Çorum Barosu

Denizli Barosu        Diyarbakır Barosu      Düzce Barosu

Elazığ Barosu          Erzincan Barosu        Erzurum Barosu

Eskişehir Barosu     Gaziantep Barosu     Giresun Barosu

Gümüşhane-Bayburt Barosu                      Hakkâri Barosu

Hatay Barosu            Iğdır Barosu               Isparta Barosu

İstanbul Barosu        İzmir Barosu              Kars-Ardahan Barosu

Kahramanmaraş Barosu    Kastamonu Barosu    Kayseri Barosu

Kırklareli Barosu         Kırıkkale Barosu      Kırşehir Barosu

Kilis Barosu                 Kocaeli Barosu        Konya Barosu

Kütahya Barosu          Malatya Barosu       Manisa Barosu

Mardin Barosu            Mersin Barosu         Muğla Barosu                 

Muş Barosu                Ordu Barosu             Osmaniye Barosu

Rize Barosu                Sakarya Barosu        Samsun Barosu

Siirt Barosu                Sinop Barosu             Sivas Barosu

Şanlıurfa Barosu       Şırnak Barosu             Tekirdağ Barosu

Tokat Barosu             Trabzon Barosu           Tunceli Barosu

Uşak Barosu               Van Barosu                  Yalova Barosu

Zonguldak Barosu 


ONLINE KİŞİ : ( 0 ) --|[ Bugünki Ziyaret Tekil : 159 - Çoğul : 484 ]| - |[ Toplam Tekil Ziyaret : 225720 - Toplam Çoğul Ziyaret : 1092336 ]|-